Ibland måste även jag varva ned

I dag blir det ingenting

När det är molnigt och det blåser ute vill folk inte gå ut. En dag där man bara vill krypa ner i sängen igen och bara ha det mysigt. Visst kan jag göra det, men jag sitter nu uppkrupen i soffan med en stor kopp kaffe under täcket och tittar på morgon-tv.

Min egen spadag

I dag har jag ingenting planerat förutom att bara ta det lugnt. Göra det jag vill och bara ta det lugnt. Efter att jag har druckit upp mitt morgonkaffe blir det ett varmt bad och sköna kläder.

I kväll blir det mys deluxe. Jag och några tjejkompisar har bestämt oss för att ha en riktigt skön kväll med sköna kläder, gott att äta och dricka och bara sitta och prata. En och annan film blir det nog också.

Jag ska plocka fram en massa ljus och sätta runt om i vardagsrummet, ta fram en massa sköna goa filtar. Dessutom har jag en hel del stora mysiga tjocka strumpor som jag ska lägga fram. Inte för att jag har det kallt hemma utan för att det är ju inte något man tar med sig när man går hem till någon. Och hur mysigt är det inte att krypa upp i soffan med en filt och ett par mysiga strumpor. Det tycker i alla fall jag.

Så jag vill önska er alla en jätteskön fredag så ska jag sätta fart och förbereda lite här hemma om ett tag.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *